موضوعات وبسایت : سلامت

خواص صلوات امام زمان

خواص صلوات امام زمان

نویسنده : رضا قربانی | زمان انتشار : 03 اسفند 1399 ساعت 17:14

 به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آیا دعا و صلوات ما برای مهدی فاطمه (عجل الله تعالی و فرجه شریف) فایده و سودی دارد؟! این نوشتار می کوشد به این موضوع بپردازد تا از این رهگذر ارتباطمان را با او مستحکم تر نماییم.

إن شاء الله صلوات یک شعار شود!

صلوات فرستادن و دعای ما شیعیان برای حضرت مهدی (عجل الله تعالی و فرجه شریف) فارغ از سایر دلایل و علل آن یک «شعار» است! نه اشتباه نکنید! مقصودم شعار به معنای عامیانه آن نیست که صدای طبلی توخالی باشد! بلکه منظور از شعار آن است که به عنوان یک نماد و سمبل شیعیان است. در روایات توصیه شده است که «صلوات بر پیامبر و اهل بیت او را بلند بفرستید» با بلند کردن صدا به همگان نشان می دهیم که ما چه کسانی را به عنوان رهبر و ولی و سرپرست قبول داریم. جالب تر آن است که در روایات اسلامی و شیعه صلوات با صدای بلند برطرف کننده نفاق معرفی شده است! یعنی شیعه بودن و صلوات یک ارتباط تنگاتنگ نمادین و سمبلیک نیز فارغ از سایر علل دارا می باشند!

نگاه شیرینی است که دعاها و صلوات های نذری ما برای سلامتی و تعجیل در ظهور مهدی موعود (عجل الله تعالی و فرجه شریف) آخر خودخواهی خود ماست! چقدر خالصانه از خدا تعجیل ظهورش را می خواهیم؟! اگر او سلامت باشد و زودتر بیاید نفع اصلی اش مال شیعیان خالص اوست!

دعا و صلوات یک وظیفه!

علاوه بر خاصیت نماد و شعار بودن صلوات بر پیامبر و اهل بیت طاهرین(علیهم السلام)، دعای فرج و صلوات برای سلامتی حضرت مهدی (عجل الله تعالی و فرج شریف) که امام زنده ی عصر ماست از جمله توصیه های موکد دینی نمی باشد. «خدایا برای ولیّت حضرت حجة بن الحسن که درود خدا بر او و خاندان پاکش باد، در این زمان و در همه ی زمان ها، ولی و حافظ و رهبر و یاور و دلیل و چشم باش تا آن زمانی که او را در زمنیت با اراده سکنی دهی و بهره مندی از او را طولانی گردانی.»

از همان کودکی می آموزیم که دعای فرج بخوانیم! در مشکلات و سختی ها موقتی تازه یادمان می افتد که امامی هم داریم، برای سلامتی او و تعجیل در ظهورش نذر صلوات می کنیم! براستی چرا صلوات و دعای سلامتی امام زمان (عجل الله تعالی و فرج شریف) این قدر مورد توصیه های بزرگان قرار دارد؟ او که خود خداوند متعال عهده دار و ضامن حفظ سلامتی و ظهور اوست، چه نیازی به دعا و صلوات ما دارد؟!

خودت را دریاب!

امام عصر (عجل الله تعالی و فرجه شریف) واسطه ی فیض و رحمت الهی است. واسطه ای میان ما و خدا: و اتبغوا إلیه الوسیله همان وسائل قابل اطمینان و کاملی هستند که ما را به سوی خدا می برند.
پس اگر برای سلامتی این واسطه دعا کنیم و صدقه دهیم در اصل خود را دریافته ایم! ارتباط مستحکم و قلبی ها با واسطه های فیض خدا سبب روشنی و جلای قلب های خود ماست و ما را بالا می برد. نزدیک شدن هر چه بیشتر به واسطه تلاش برای صعود به خود خداست!
آن چنان که در جامعه ی کبیره می گوییم: «و جعل صلواتنا علیکم و ما خصّنا به من ولایتکم طیباً لی لقنا و طهارة لا نفسنا و تزکیة (برکة) لنا و کفّارة لذنوبنا و خداوند متعال درود و صلوات ما را بر شما حکم گردانید و آنچه را که مخصوص ما از نعمت ولایت شما کرده برای نیکویی فطرت و خلقت ها و پاکی نفوس ما برای تزکیه و پاکیزگی روح ما از علائق دنیا و کفاره ی گناهان ما بود.

ما به واسطه ی صلوات و دعای سلامتی برای امام عصر (عجل الله تعالی و فرجه شریف) نیکویی اخلاقی و طهارت نفس و تزکیه و برکت را نصیب خود می گردانیم و به این طریق کفاره ای برای گناهان خود در نزد پروردگار عالمیان حاضر می نماییم! ای مولای ما! زبان قاصر و قلم ناتوان است از آن که چگونه از خداوند متعال سپاسگزاری نماید که نعمتی چونان شما را به ما برون لیاقت ما ارزانی داشت که حتی دعا برای سلامتی شما نیز منفعت و سودش به خود ما بر می گردد! به راستی او چه نیازی به دعا و صلوات ما دارد که ما محتاج وصل کردن خود به او هستیم. شاید این طور بتوانیم خود را در نزد خدا و ولی او شیرین کنیم!!

ای که یک گوشه ی چشمت غم عالم ببرد                 حیف باشد که تو باشی و مرا غم ببرد

اگر این بار خواستی برای سلامتی و تعجیل در ظهور حضرتش (عجل الله تعالی و فرجه شریف) نذر صلوات کنی و یا در قنوت نمازت دعای سلامتی و فرج او را بخوانی، یادت نرود پدر غمخوار تو منتظرست تا با ظهورش، تو را از قید و بندهای دنیای فانی به سوی خدای باقی ببرد! زیرا او بهترین واسطه میان تو و خداست و مهربان ترین و دلسوزترین و با محبت ترین کس پس از خدا به توست!

آخر خودخواهی!

نگاه شیرینی است که دعاها و صلوات های نذری ما برای سلامتی و تعجیل در ظهور مهدی موعود (عجل الله تعالی و فرجه شریف) آخر خودخواهی خود ماست! چقدر خالصانه از خدا تعجیل ظهورش را می خواهیم؟! اگر او سلامت باشد و زودتر بیاید نفع اصلی اش مال شیعیان خالص اوست! خود حضرتش فرمود که «برای تعجیل در فرج ما دعا کنید که فرج امر خود شماست.» اینجاست که اگر کمی چشم دلت باز شود و قلبت از کدورت ها تهی گردد می فهمی که امام جز پدری غمخوار برای امتش نیست!

امام پدر غمخوارها!

او که دغدغه اش هدایت خلق خداست، او که از طولانی شدن انتظار برای ظهور بیش از همه خودش دعا می کند، او که با زشتی های ما قلبش می شکند، او که ...

امام ماست که پدر مهربان و دلسوز ماست!

اگر این بار خواستی برای سلامتی و تعجیل در ظهور حضرتش (عجل الله تعالی و فرجه شریف) نذر صلوات کنی و یا در قنوت نمازت دعای سلامتی و فرج او را بخوانی، یادت نرود پدر غمخوار تو منتظرست تا با ظهورش، تو را از قید و بندهای دنیای فانی به سوی خدای باقی ببرد! زیرا او بهترین واسطه میان تو و خداست و مهربان ترین و دلسوزترین و با محبت ترین کس پس از خدا به توست!


برگرفته از منابع و مآخذ:
1- امام عصر (عجل الله تعالی و فرجه شریف) عصاره ی خلقت، آیت الله جوادی آملی
2- شرح دعای جامعه کبیره- آیت الله جوادی آملی
3- مفاتیح الجنان- شیخ عباس قمی- ترجمه الهی قمشه ای
4- سیری در سیره ی معصومین (علیه السلام)- شهید مطهری
5- پانزده گفتار- شهید مطهری

منبع: تبیان

انتهای پیام/

آیا دعا و صلوات ما برای مهدی فاطمه (عجل الله تعالی و فرجه شریف) فایده و سودی دارد؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: www.yjc.irارسال نظر

نام


ایمیل


نظر