موضوعات وبسایت : سلامت

ترشح آبکی قبل از پریود نشانه چیست

ترشح آبکی قبل از پریود نشانه چیست

نویسنده : مهسا | زمان انتشار : 21 مهر 1400 ساعت 18:36

همه ی خانم ها در طول دوران زندگی خود انواع ترشحات واژنی را تجربه می کنند  این ترشحات ممکن است قبل از پریودی یا بعد از پریودی در رنگ هایی نسبتا متفاوتی رخ دهد.بسیاری از زنان ترشحات قبل از قاعدگی را به عنوان علایم قبل از بارداری مورد ببرسی قرار می دهند . ترشحات قبل از پریودی دلایل خاص خود را دارد و ممکن است به رنگ های سفید ، بی رنگ یا خونی رنگ باشد.ترشحات قبل از یریودی موکوسی نام دارد و در طی چرخه پریودی ممکن است آبکی یا خشک باشند .این ترشحات در روزهایی که به تخمک گذاری نزدیک ترشحات موکوسی لزج ، شفاف و یا سفیدتر می شود.این ترشحات در طول دوران بارداری افزایش می یابد.ترشحات قبل از پریودی تا زمانی که شیری ، سفیدرنگ و بدون بوی ناخوشایند است نگران کننده نیست.

ترشحات موکوسی رحم چیست؟

ترشحات موکوسی ، ترشحاتی هستند که به مرطوب ماندن واژن کمک می کند و به سالم بودن و عفونت نکردن واژن کمک می کند.این ترشحات را گردنه رحم و واژن تولید می کنند و مقدار و غلظت آن در طول دوره قاعدگی متفاوت است این ترشحات به در امان ماندن رحم از عفونت ها بسیارکمک می کند .ترشحات یک مایع چسبناک و غلیظ و شفافی می باشد که معمولا بوی خاصی ندارد و میزان ترشحات موکوسی در دوران بارداری بسیار بیشتر می شود همچنین این ترشحات در طول دوران قاعدگی تغییر می کند.میزان غلظت ترشحات موکوسی در دوران قاعدگی تغییر می کند و معمولا در دوران تخمک گذاری میزان ترشحات موکوسی بسیار بیشتر است و شانس برای بارداری افزایش می یابد.

علائم ترشحات موکوسی قبل از دوره قاعدگی

ترشحات موکوسی قبل از پریودی مایعی رقیق و چسبناک می باشد و در روزهای قبل از قاعدگی این مایع و ترشحات به راحتی احساس می شود و شبیه به سفیده تخم مرغ می باشد و هرچه به دوره قاعدگی بیشتر نزدیک می شوید این ترشحات کمتر می شود به همین دلیل غلیظ تر به نظر می رسند.میزان ترشحات در زمان تخمک گذاری به بیشترین مقدار خود می رسد.
ترشحات موکوسی در دوران قاعدگی در زنان متفاوت است برخی خانم ها در طی یک هفته قبل از دوره قاعدگی، ترشحات موکوس سفیدی دارند.اما برخی زنان 2 روز قبل از دوره خود دارای مخاطی خشک یا اندکی مرطوب هستند.

انواع ترشحات در زمان های مختلف قاعدگی

periodt.png

طبق تحقیقات انجام شده تغییرات در ترشحات موکوسی به صورت زیر می باشد.این تغییرات ذکر شده تغییرات نرمال می باشد و تغییرات غیرنرمال را حتما باید به پزشک گزارش دهید تا در صورت مشکل درمان صورت گیرد.

1.ترشحات بعد از پریودی:

ترشحات 3تا4 روز پس از پایان دوره:این ترشحات معمولا پس از پایان دوره خشک می باشد و میزان آن زیاد نیست.این ترشحات حدود 3تا4 روز طول می کشد و مخاط رحم دو هفته قبل از دوره بعدی پریودی سفید و چسبناک می باشد.

2.ترشحات یک هفته قبل از قاعدگی :

ترشحات یک هفته قبل از قاعدگی کم می شود اما ممکن است غلظت آن خیلی بیشتر باشد زیرا رحم مایع کمتری را تولید می کند  اما در صورتی که باردار شده باشید این ترشحت یک هفته قبل از پریودی افزایش می یابد.

3.ترشحات 1یا2 روز قبل از شروع دوره:

ترشحات موکوسی یک یا دو روز قبل از دوره سفید و چسبناک می باشد و میزان آن نسبت به زمان تخمک گذاری بسیار کمتر می باشد .

4.ترشحات در زمان تخمک گذاری :

ترشحات در زمان تخمک گذاری به اوج خود می رسد و نسبت به هرزمانی بیشتر می شود.ترشحات در ابن دوران روشن تر ، سفیدتر و مرطوب و چسبناک می باشند.

توجه:برای برخی از زنان در هیچ یک از دوران قاعدگی و قبل از پریودی ممکن است ترشحات موکوسی رخ ندهد .

چرا باید از ترشحات واژنی خود و میزان آن اطلاع داشته باشیم؟

اطلاعات لازم و کافی در مورد ترشحات واژنی و زمان ترشحات در طول دوران قاعدگی می تواند کمک زیادی به مشخص کردن زمان تخمک گذاری کند و شانس بارداری را افزایش دهد .ترشحات واژنی در طول دوره قاعدگی تغییرات زیادی می کند و در هردوره خصوصیات خاص خود را دارد در نتیجه یکی از بهترین شاخص های افزایش باروری می تواند باشد.
با اولین روز پریودی ، دوره قاعدگی شروع می شود.سیکل اکثر خانم ها 28 روزه می باشد اما این چرخه بین 21 تا 35 روز متغیر می باشد و تخمک گذاری در وسط چرخه اتفاق می افتد و می تواند 4 روز قبل یا بعد از اواسط چرخه رخ دهد .در زمان تخمک گذاری میزان ترشحات واژنی به اوج خود می رسد و به بیشترین میزان خود در تمام سیکل قاعدگی می رسد.

ترشحات سفید رنگ قبل از قاعدگی نشانه چیست؟

ترشحات سفید رنگ قبل از قاعدگی حاوی باکتری های مهبلی و مایع می باشد .اکثر خانم ها هرروز به میزان 4 میلی لیتر این ترشحات سفید رنگ راایجاد می کنند .به این ترشحات طبیعی واژن سفید ریزی می گویند.قبل از قاعدگی بدن پروژسترون ترشح می کند و  به دلیل افزایش ترشح پروژسترون ، ترشحات سفیدرنگ و کدر می باشند اما وقتی سطح استروژن در بدن افزایش می یاید ترشحات آبکی و روشن می شوند این ترشحات برای ساختار تناسلی هر خانمی لازم است و به از بین بردن باکتری های مهبلی کمک می کند همچنین هرخانمی با دانستن میزان ترشحات خود در زمان های مختلف از سیکل قاعدگی اش می تواند به پیگیری قاعدگی اش کمک کند.

(تامپون قاعدگی چگونه استفاده می شود؟ )

Cervical_mucus1.jpg


فرق ترشحات دوران تخمک گذاری و ترشحات دوران بارداری

ترشحات در زمان تخمک گذاری مشابه سفیده تخم مرغ می باشد و حالتی چسبناک دارد .این رشحات در نیمه های چرخه قاعدگی رخ می دهد .ترشحات تخمک گذاری می تواند ظاهری کرم رنگ داشته باشد و تا 3 یا 4 روز بعد از تخمک گذاری طول بکشد.
اما ترشحات بارداری رقیق تر می باشد و رنگ آن سفید می باشد.میزان ترشحات بارداری بعد از تخمک گذاری هم افزایش می یابد و ممکن است قبل از دوره قاعدگی بعدی ترشحات صورتی رنگ و لکه های صورتی رنگ مشاهده کنید که یکی از علایم بارداری و کاشت می باشد.

Is-vaginal-discharge-normal-during-pregnancy.png


سوال رایج:
3ماه برای بارداری اقدام صورت گرفته است و بارداری رخ نداده است در مرحله چهارم اقدام به بارداری ترشحات بی رنگ همراه با مقداری سینه درد گزارش شده است این ترشحات نشانه چیست؟ لازم به ذکر است که این ترشحات بعد از تخمک گذاری می باشد.
جواب:این علایم ممکن است از علایم بارداری باشد اما با انجام تست بتا می توان نسبت به بارداری خود مطمین شد.اما بسیار از علایم مانند درد ، ترشحات ، بی حوصلگی ، افسردگی و تهوع قبل از قاعدگی ممکن است از علایم سندروم پیش از قاعدگی باشد و این علایم و شدت بروز این علایم در افراد مختلف و در سیکل های قاعدگی مختلف متفاوت است.

(سندورم پیش از قاعدگی درمان دارد؟)

علل سفید شدن ترشحات واژنی چیست؟

1.ترشحات سفید رنگ در شروع و پایان دوره قاعدگی بسیار طبیعی می باشد و معمولا نباید با بو و یا خارش همراه باشند این ترشحات رقیق و کشدار می باشند .علت این ترشحات روند طبیعی عملکرد دستگاه تولید مثل می باشد.
2.زمانی که خانمی دچار عفونت های کاندیدیاز می شود معمولا ترشحات سفید و پنیری شکل را تجربه می کند.این ترشحات سفید، غلیظ و گلوله گلوله می باشد و 75 درصد خانم ها حداقل یکبار این عفونت مخمری را در طول عمر خود تجربه می کنند.این عفونت معمولا با خارش و سوزش های داخلی و اطراف مهبلی همراه است.
3.در دوران ابتدایی و اولیه بارداری معمولا ترشحات واژنی افزایش می یابد تفاوت این ترشحات با ترشحات دیگر غلظت و ضخامت ترشحات می باشد.
4.با مصرف قرص های ضدبارداری سطح هورمون های بدن تغییر می کند و می تواند باعث ایجاد ترشحات سفید رنگ شود و افزایش این ترشحات جای نگرانی ندارد مگراینکه با علایم دیگری همراه باشد.
5.عفونت هایی که از راه روابظ جنسی منتقل می شود ترشحات واژنی را دچار تغییر می کند .عفونت ها شامل کلامدیا، سوزاک و تریکومونیاز می باشد.ترشحاتی که بر اثر سوزاک و کلامیدیا خارج می شود زرد رنگ می باشد و ترشحات تریکومونیاز ترشحات سبز رنگ و یا زرد رنگ همراه با بوی ماهی می باشد.
6.حدود 30 درصد از زنان زمانی که در سن باروری قرار می گیرند دچار واژینوز باکتریال می شوند .این عفونت نوعی اختلال باکتریایی در واژن می باشد.ترشحات در این عفونت به رنگ سفید یا خاکستری می باشد و بوی ماهی می دهد.
7.افزایش ترشحات سفیدرنگ در زمان حاملگی.این ترشحات می تواند یکی از علایم اولیه بارداری باشد.

آیا در دوران باکرگی هم ترشحات واژنی رخ می دهد؟

بله این مسیله کاملا طبیعی است.ترشحات واژنی برای ناحیه تناسلی بسیار مفید می باشد و مهبل را تمیز و مرطوب نگه می دارد و از عفونت ها پیشگیری می کند .ترذشحات در زمان قبل و بعد از قاعدگی با هم متفاوت است اما بعضی از ترشحات می تواند نشان دهنده مشکلاتی باشد .و در صورتی که ترشحات بدبو  وزیاد و غیرطبیعی بود حتما به پزشک مراجعه شود.

( فرق عفونت ادراری با عفونت های واژنی)

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر